/


Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: Rozgadana
2012-03-05, 08:58
Eutanazja - za czy przeciw?
Autor Wiadomo¶æ
Borcejn
Rozgadana



Imiê: Rozgadana
Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 15 Lut 2012
Posty: 478
Sk±d: Rozgadana

Wys³any: 2012-06-24, 21:04   

cygaretka napisa³/a:
Zresztą, ja to ja i mam do siebie pełne prawo, nie? Jak ktoś może mi decydować o tym co zrobię ze sobą?
Zakrawa to na wypowiedź zbuntowanego trzynastolatka. Otóż istnieje wiele sytuacji, w których samodzielne decyzje mogłyby być szkodliwe zarówno dla Pani, jak i, co najistotniejsze, dla innych ludzi.
Dostrzegam jednak inny, generalny błąd w Pani rozumowaniu:
cygaretka napisa³/a:
Nie widzę sensu w 'życiu' jako roślinka
Czy Pani wie, jak się ma świadomość w stanie wegetatywnym?
O jakim więc podejmowaniu decyzji Pani mówi?
Oczywiście - istnieją pewne projekty deklaracji, zgody na uśmiercenie w takiej czy innej sytuacji zdrowotnej. Kiedyś dziecko chciało mieć taki duży, plastikowy traktor i szantażowało Ojca, że jak go nie kupi, to się zabije.

Coraz częściej winą za (cokolwiek) obecny stan rzeczy obarcza się Katoli.
Jeżeli ktoś ma przeświadczenie, że:
Cytat:
Haha, wypaliło Ci połowę mózgu, masz protezy wszystkich narządów, żyjesz dzięki nieustannej transfuzji, ale nie możesz umrzeć, bo inaczej będziesz miał grzech, ha ha.
niech natychmiast zmieni gazety, bowiem w ewidentnych przypadkach acharnement thérapeutique, kiedy leczenie przynosi ból, a choroba śmiertelnie się rozwija, lekarze zaprzestają dalszej terapii, podają środki znieczulające, stopniowo odłączają od aparatury. Tzw. eutanazja bierna, która jest jak najbardziej humanitarna. Wspominał o tym zresztą sam Papież Jan Paweł II w encyklice Evangelium Vitae z '95. Także nie ma sytuacji, w których ktoś byłby zmuszany do życia z ciężarówką od Owsiaka.

Głównym argumentem przeciw legalizacji eutanazji bezpośredniej jest słabość prawa. Nie ma takiej ustawy, takich zabezpieczeń, które chroniłyby w pełni osoby niezainteresowane programem "dobrej" śmierci, dlatego musi dojść i dochodzi na tym polu do nadużyć. W samej Belgii eutanazja stanowi 2% zgonów. Pozdrawiamy wszystkich ochotników.

Wróćmy jeszcze do tego zgrabnego, częściowo zgodnego z prawdą sformułowania: ja to ja. Człowiek w depresji, w trakcie ciężkiej choroby wcale nie jest sobą. Czy możemy odebrać mu prawo do decydowania o śmierci? Oczywiście - podobnie, jak z oczywistych powodów krępujemy ludzi kaftanem bezpieczeństwa. Pragnę również zauważyć, że myśląc w sposób cygaretkowaty, ratowanie samobójców mija się z celem, bo przecież jego prawo, niech się rozpłaszczy na chodniku. :crazy:

Człowiek "nabawił się" zespołu zamknięcia, a mimo wszystko pragnął życia - Jean-Dominique Bauby. Napisał książkę mrugając okiem. Jak myślicie - cieszyłby się, gdyby odwiedził go lekarz z siekierą?

- co Pan tak mrugasz? Podpisałeś deklarację, nie? Nerek brakuje. :crazy:
 
 
Monia*




Imiê: Monika
Pomog³a: 1 raz
Do³±czy³a: 17 Lut 2012
Posty: 411
Sk±d: Warszawa

Wys³any: 2012-06-25, 20:32   

Życie mnie nauczyło, żeby nie wypowiadać się w takich tematach, dopóki nie dotknęły nas osobiście. Takie głupie gdybanie, a nigdy nie mów nigdy. Człowiek w chwilach kryzysu potrafi zrobić wiele rzeczy brew swoim przekonaniom.
 
 
Hajime
Sam sobie posmyraj




Imiê: Hajime
Wiek: 73
Do³±czy³: 25 Cze 2012
Posty: 52
Sk±d: Tokio

Wys³any: 2012-06-25, 20:57   

Jestem za. Najczęściej bywa tak, że to my decydujemy o narodzinach człowieka, więc dlaczego mamy odebrać sobie możliwość decydowania o śmierci bliskiej nam osoby, jeśli cierpi? Zwłaszcza ona powinna mieć takie prawo.
_________________
Udawaj, żeś szczęśliwy, gdy ci smutno
To nie takie trudne
 
 
cygaretka




Imiê: Marta
Pomog³a: 14 razy
Do³±czy³a: 19 Mar 2012
Posty: 865
Sk±d: znikÄ…d.

Wys³any: 2012-06-29, 18:02   

Borcejn, och, ależ mnie Pan postarzył, aż się zawstydziłam. Gdzie ja zbuntowana trzynastolatka? Dwanaście się kłania : )
Swoją drogą brawo za uogólnianie, nie wiedziałam, że każdy w tym wieku jest taki niedobry.

Eutanazja akurat dotyczy bezpośrednio "poszkodowanego", więc sądzę, że sami powinniśmy mieć prawo do podejmowania decyzji czy chcę żyć czy nie, a nie ktoś z otoczenia,który nie jest w mojej sytuacji, a co za tym idzie nie może podjąć decyzji w pełni świadomie.

Co do mojej świadomości na temat życia 'roślinki', muszę przyznać Panu rację i z wielką skruchą stwierdzam, że opierałam się wyłącznie na mojej wyobraźni,przez co do mojej wypowiedzi mogła wkraść się jakaś śmieszność.
_________________
Zrób, coś dla nas, skończ kłamać, co ćpałaś.
 
 
Out_Of_Touch




Imiê: Blanka
Do³±czy³: 08 Lip 2012
Posty: 16
Sk±d: Hogwart

Wys³any: 2012-07-09, 17:42   

Jak najbardziej za jeżeli osoba zainteresowana jest tego w pełni świadoma i chce skrócić swoje cierpienia. W innym wypadku jestem przeciwna.
_________________
The godness of imaginary light
 
 
Ploaie



Imiê: Ammit
Pomog³a: 4 razy
Do³±czy³a: 17 Lut 2012
Posty: 429
Sk±d: Warszawa

Wys³any: 2012-07-09, 21:18   

Cytat:

Jak najbardziej za jeżeli osoba zainteresowana jest tego w pełni świadoma i chce skrócić swoje cierpienia.
Opierasz decyzję na kryterium nieostrym, łatwym do podważenia.
 
 
nieperfekcyjna
*angel from hell*




Imiê: J...
Do³±czy³a: 28 Lip 2012
Posty: 147
Sk±d: far away

Wys³any: 2012-07-30, 12:57   

Jeśli to moje życie podtrzymywałyby maszyny pewnie chciałabym je skończyć. O cudzym nie potrafiłabym zadecydować
 
 
Karola_Gl



Imiê: Karolina
Do³±czy³a: 21 Maj 2012
Posty: 13
Sk±d: Gliwice

Wys³any: 2012-08-02, 12:26   

Jestem tego samego zdania, jeśli to ja miałabym cierpieć nie zastanawiałabym się. o czyimś życiu nie umiałabym zadecydować .... nikt nie może decydować.
_________________
Stylowe i klasyczne Meble Radomsko.
 
 
Infinity




Imiê: Kasia
Wiek: 30
Do³±czy³a: 31 Lip 2012
Posty: 76
Sk±d: Olsztyn

Wys³any: 2012-08-02, 15:17   

nieperfekcyjna napisa³/a:

Jeśli to moje życie podtrzymywałyby maszyny pewnie chciałabym je skończyć. O cudzym nie potrafiłabym zadecydować


ja też tak samo.
_________________
"To właśnie była wolność - czuć to, czego pragnęło jej serce, nie bacząc na to, co pomyślą inni. "
Paulo Coelho
 
 
 
Oriflamme




Imiê: Merc
Wiek: 31
Do³±czy³: 27 Sie 2012
Posty: 80
Sk±d: Kalisz

Wys³any: 2012-08-27, 06:16   

Uważam, że eutanazja powinna być jak najbardziej legalna. Są przypadki, gdzie wiadomo, że człowiek już do końca życia będzie uzależniony od aparatury podtrzymującej życie, tak więc to nie będzie życie, a wegetacja. Również w przypadku trwałego kalectwa, lub choroby umysłowej, lub jakiejkolwiek innej, która życie zamienia w pasmo bólu i cierpienia.

Państwo ma opiekować się obywatelem, a co zatem idzie zapewnić mu nie tylko godne życie, ale także godną śmierć.
_________________
"Ograniczeń [w nauce] nie znamy, a możliwości zapierają dech w piersiach." - C. Venter
 
 
 
Monia*




Imiê: Monika
Pomog³a: 1 raz
Do³±czy³a: 17 Lut 2012
Posty: 411
Sk±d: Warszawa

Wys³any: 2012-08-27, 10:42   

Oriflamme napisa³/a:
lub choroby umysłowej,
bez przesady, tacy ludzie normalnie żyją i cieszą się z życia. Wiadomo, są różne przypadki, ale tak samo jak u zdrowych ludzi.
 
 
szymoniks



Imiê: Szymon
Wiek: 26
Do³±czy³: 09 Sie 2012
Posty: 220
Sk±d: dolnoÅ›lÄ…skie

Wys³any: 2012-08-27, 11:01   

Ogólnie jestem przeciw, jako katolik.


Jednak jeśli ktoś naprawdę cierpi i wiadomo, że za 3 dni umrze, no to po co ma się męczyć? Ale to, co wyprawiają w Holandii przechodzi ludzkie pojęcie...
 
 
Borcejn
Rozgadana



Imiê: Rozgadana
Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 15 Lut 2012
Posty: 478
Sk±d: Rozgadana

Wys³any: 2012-08-27, 12:01   

Cytat:
Jednak jeśli ktoś naprawdę cierpi i wiadomo, że za 3 dni umrze, no to po co ma się męczyć?
Wybacz, ale między podaniem środków przeciwbólowych człowiekowi w agonii, a zabiciem niepełnosprawnego umysłu jest wielka przepaść. Każdy człowiek domagający się prawa do legalnego zabijania, to człowiek samolubny, który nigdy nie pomyślał o eutanazjatorach-wybawcach, nierzadko zmagających się później z sennymi koszmarami. Domaga się depenalizacji praktyk niezgodnych z KELem.
 
 
Retro girl



Imiê: gfdf
Pomóg³: 2 razy
Wiek: 34
Do³±czy³: 19 Lut 2012
Posty: 400
Sk±d: dfsd

Wys³any: 2012-08-27, 12:15   

Borcejn napisa³/a:
eutanazjatorach-wybawcach, nierzadko zmagających się później z sennymi koszmarami.

Też o tym myślałam, tak jest równiez z karą śmierci. Ktoś musi trzymać strzykawkę.
 
 
dż.



Imiê: Olga
Pomog³a: 3 razy
Wiek: 33
Do³±czy³a: 20 Lut 2012
Posty: 1013
Sk±d: Kleve

Wys³any: 2012-08-27, 12:39   

Nie wiem czy czytaliście Skafander i motyl, tam był taki motyw, że dana osoba musiała wyćwiczyć ruch, aby sama siebie odłączyć. I ćwiczyli tę osobę. Ale to jest w sumie inny przypadek, bo tu była jakakolwiek jasność, reakcja, etc.

Ja jestem samolubna. Chciałabym w razie czego, aby mnie poddali eutanazji, ale nie dałabym tego zrobić na bliskiej mi lub mniej bliskiej osobie.
_________________
'Padniemy, ale przyznaj, że z tylu różnych dróg przez życie każdy ma prawo wybrać źle.'
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Wersja do druku

Skocz do: