/


Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przepuklina
Autor Wiadomo¶æ
Pastelowa




Imiê: Eliza
Zaproszone osoby: 1
Wiek: 32
Do³±czy³a: 20 Wrz 2009
Posty: 827
Sk±d: :P

Wys³any: 2009-09-23, 12:36   Przepuklina

Choć przepuklina może dotyczyć wielu narządów, większość z nas kojarzy ją z przepukliną pachwinową, występującą w okolicach jamy brzusznej.

Wokół tej dolegliwości narosło wiele teorii. Postaramy się w tym artykule bliżej im przyjrzeć i ustalić, co z powszechnych przekonań jest prawdą, a co mitem.

Przepuklina jest niegroźna i zwykle mija samoistnie. NIEPRAWDA

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest przepuklina. Jest to nieprawidłowe przemieszczenie się narządu jamy brzusznej poza jej anatomiczne granice. Całą zawartość jamy brzusznej utrzymywana jest przez specjalne powłoki, na które składają się m. in. mięśnie brzucha. Wewnątrz tej powłoki panuje określone ciśnienie, które rośnie, kiedy się śmiejemy, wypróżniamy, albo podnosimy coś ciężkiego z ziemi. Powłoki nie mają tej samej wytrzymałości na całej swojej powierzchni i czasem w takich właśnie warunkach, kiedy ciśnienie wewnątrz brzucha rośnie, osłabione miejsca zostają przerwane i uwidacznia się przepuklina.

Na początku przypomina ona niewielki guzek, który jest lepiej widoczny, kiedy np. oddajemy mocz, śmiejemy się lub wypróżniamy. Kiedy oddychamy normalnie, guzek staje się niewidoczny. Typowe miejsca występowania przepukliny to pachwiny, uda oraz pępek. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy udać się do lekarza. Przepuklina nigdy (poza przepukliną pępkową u niemowląt) nie mija samoistnie! Z czasem jej objawy się nasilą, a w najgorszym wypadku dojść może do niedrożności jelit oraz ich martwicy.

Przepuklina częściej dotyka mężczyzn. PRAWDA (ale tylko częściowa)
U mężczyzn częściej występuje przepuklina pachwinowa, natomiast przepuklina udowa to domena kobiet, z kolei u dzieci najczęściej można obserwować przepuklinę pępkową. Szczególnie narażone na wystąpienie przepukliny są osoby o dużej nadwadze (z powodu słabszej tkanki łącznej), osoby cierpiące na zaparcie, osoby, które zawodowo zajmują się podnoszeniem ciężarów, a także kobiety w okresie ciąży.


Przepuklina to dolegliwość ludzi starszych. NIEPRAWDA
Problemy z przepukliną mogą pojawić się w każdym wieku. Może wystąpić nawet u niemowląt, często przytrafia się również dzieciom (zwłaszcza chłopcom) w okresie szybkiego wzrostu. To przekonanie wiąże się z faktem, że u osób starszych powłoki brzuszne są już zwykle mocno osłabione. Prawdą jest, że u osób w podeszłym wieku łatwiej o problemy z przepukliną, ale ta dolegliwość nie jest ich domeną.

Pasy przepuklinowe pozwolą uniknąć operacji. NIEPRAWDA

Pasy przepuklinowe nie prowadzą do wyleczenia przepukliny i zlikwidowania problemów z nią związanych. Metodę leczenia przepukliny wybiera lekarz. Prawdą jest natomiast, że przepuklinę najczęściej leczy się operacyjnie. Zdarza się, że aby nie dopuścić do nawrotu choroby po operacji lekarz zaleca noszenie pasa.

Po operacji należy unikać wysiłku fizycznego. PRAWDA (ale dotyczy to tylko intensywnego wysiłku)
Podczas operacji chirurg podwiązuje worek przepuklinowy i zakłada szwy wzmacniające. W ostatnich latach nowością podczas zabiegów usuwania przepukliny jest wszywanie specjalnej siatki z tworzyw sztucznych, która wzmacnia powłoki jamy brzusznej. Często już następnego dnia po operacji pacjenci są odsyłani do domu. Jednak przez ok. 3 miesiące po operacji powinni oni unikać intensywnego wysiłku. Co nie oznacza jednak kompletnego lenistwa! Gimnastyka jest wręcz zalecana, aby wzmocnić mięśnie brzucha. Konieczna jest także zmiana diety (trzeba unikać potraw wywołujących gazy).


Przepuklina zawsze grozi martwicÄ… jelit. NIEPRAWDA

Jelita nie zawsze ulegają niedrożności. Jednak kiedy tak się dzieje, chory zaczyna odczuwać silne wzdęcia oraz ból brzucha. Inne odczuwane czasem objawy to nudności oraz problemy z oddawaniem gazów i stolca. Taka mechaniczna niedrożność jelit jest bardzo groźna dla zdrowia i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej!

Podnoszenie ciężarów powoduje przepuklinę NIEPRAWDA
A przynajmniej nie do końca. Zwykle taki intensywny wysiłek powoduje, że lekka przepuklina, której wcześniej nie zauważyliśmy, ulega silnemu bodźcowi i dlatego zauważmy ją dopiero na skutek wysiłku. Prawdą jest natomiast, że osoby, które zawodowo narażone są na ciągły wysiłek związany z podnoszeniem ciężarów, są bardziej narażone na wystąpienie przepukliny pachwinowej, ponieważ ciśnienie w ich jamie brzusznej wzrasta częściej niż u innych osób.

Źródło : Wp.pl
 
 
Rozgadana
Psychodeliczna




Imiê: Gabriela
Zaproszone osoby: 26
Pomog³a: 3 razy
Wiek: 31
Do³±czy³a: 11 Cze 2009
Posty: 8509
Sk±d: z daleka..

Wys³any: 2009-11-02, 08:46   

A jakieÅ› pytania czy coÅ› ??
_________________
"Przepraszam, ale nie słucham opinii ludzi, którzy mieli w ustach więcej ch**ów niż ja frytek. Amen "

 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Wersja do druku

Skocz do: